הסִדְרָה שהולידה סערה
דרמה ערבית שמשודרת ברמדאן בשם אם הארון נתקלת בגינוים בגלל הנורמליזציה עם ישראל

הסִדְרָה שהולידה סערה

הקריקטורה השבועית של עידית

הסִדְרָה שהולידה סערה – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך אתר עַרַבִּי 21 عربي 21, קטר

 

"הסדרה הזאת היא פשע היסטורי ושטיפת מוח. היא חצתה את כל הקווים האדומים". כך השמיץ בַּאסֶם נַעִים, מבכירי ארגון חמאס, את הסדרה "אֻם הַארוּן" (أم ّ هارون) שמשודרת בערוץ הסעודי MBC בחודש רמדאן.

הסדרה מספרת את סיפור חייה של אישה יהודייה ממוצא טורקי, שחיה במדינה ערבית. היא משמשת כאחות מיילדת בבית חולים וסובלת מנידוי חברתי, ורדיפה בשל אמונתה הדתית.

גל של גינויים שטף את הרשתות החברתיות. היו ששאלו "מה הן המטרות האמיתיות של הסדרה? מדוע צריך לספר על יהודיה שסובלת במדינות המפרץ? האם ישראל משדרת סדרות על הסבל של המוסלמים בבתי הכלא שלה?"

ההאשתגים שכבשו את טוויטר הם: "المقاطعة واجب" אלמֻקַאטַעַה וַאגִ'בּ -החרם הוא חובה, ו – "أخطر من التطبيع" אַחְ'טַר מִן א-תַטְבִּיע – (הסדרה) יותר מסוכנת מהנורמליזציה.

השחקנית הכוויתית המפורסמת حياة الفهد חַיַאת אלפַהְד, המגלמת את האישה היהודיה, "אֻם הַארוּן", מגינה על הסדרה בראיון טלוויזיוני. היא טוענת כי אי אפשר להתעלם מההיסטוריה. היו יהודים שחיו במדינות ערב. הם חיו בשכנות לצד מוסלמים ונוצרים. זו עובדה.

האם הסדרה "אֻם הַארוּן" אכן מכשירה את הקרקע לנורמליזציה (תַטְבִּיע) עם ישראל?

 

ומה בקריקטורה?

הכותרת: "דְרַאמַא א-תַטְבִּיע אלעַרַבִּיַה"- דרמת הנורמליזציה הערבית.

הערבי נראה אומלל, יחף ומשווע לעזרה.

הוא כלוא בתוך סד עינויים המורכב מקלאפר, של צילום סרטים.

הקריקטוריסט העזתי, עַלַאא' א-לַקְטַה, תוקף את סדרות הדרמה הערביות, כמו הסדרה "אֻם הַארוּן", שצולמה באיחוד האמירויות הערביות ומשודרת בימים אלה, ימי חודש רמדאן.

מבחינתו, סדרה זו וכן הסדרה "חַארַת אלְיַהוּד" – שכונת היהודים, ששודרה בעבר, הן סדרות שמכשירות את הלבבות לקראת נורמליזציה עם ישראל, ומתעלמות מהבעיה הפלסטינית.

 

הידעתם?

יש הטוענים שהסדרה שאבה השראה מסיפורה של "אֻם גַ'אן" היהודיה מבחריין. החוקר עלי ח'אלד אלג'לאוי علي خالد الجلاوي, פרסם ב-2008 ספר על יהודי בחריין. הוא מספר על אישה יהודייה ממוצא טורקי בשם אֻם גַ'אן. שמה האמיתי הוא פלורה. היא עברה להתגורר בבחריין בשנת 1937 ועבדה כמיילדת בבית החולים. לאחר מכן התפטרה מעבודתה והחלה לעבוד כמיילדת בבתים. היא קשרה קשרי ידידות עם הנשים הבחרייניות הרבות שאותן יילדה. כולן אהבו והעריכו אותה. היא אף התראיינה לטלוויזיה בבחריין בשנת 1977 כאשר עברה כבר את גיל שבעים. גיבורת הסדרה "אֻם הַארוּן" הכחישה מכל וכל שהיא מבוססת על חייה של "אֻם גַ'אן" הבחריינית. ועוד פרט קטן הוא: שמה המקורי של הסדרה היה "אֻם שאול", אך שונה ברגע האחרון ל"אֻם הַארוּן".

הקטע שעורר סערה גדולה בסדרה הוא הרגע של ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בשנת 1948. בהודעה נאמר שמדינת ישראל הוקמה בעיר תל אביב עם סיום המנדט הבריטי על אדמת ישראל. המגיבים ברשתות החברתיות תקפו את יוצרי הסדרה על כך שזייפו את ההיסטוריה בעזרת כספים סעודיים. לא היו דברים מעולם! ישראל עוד לא הייתה קיימת. הייתה זו אדמת פלסטין. בסדרה התעלמו מעובדה זו. על כן, המסקנה המתבקשת היא שערוץ MBC, ששידר את הסדרה, הוא בסה"כ כלי שרת בידי ישראל.

מ ת ח ד ש י ם כאן בתקופת הקורונה!
אי אפשר להיפגש?
נפגשים כולם במסך אחד אצלכם על הספה בסלון.
נהנים מהרצאה און ליין מרתקת על החברה והתרבות הערבית.
מותאמת לקהל היעד:
חוגי בית, בתי דיור מוגן, גימלאים, ארגונים, ועדי עובדים, בתי ספר ועוד.
נוח, זמין וכיף!
ועכשיו במחיר קורונה מיוחד.
הרצאות איכותיות ומעשירות שפותחות צוהר לתרבות הערבית בלי לקום מהכיסא: 
1. תַעְבַּאן ברמדאן – רמדאן בראי הקריקטורות הערביות 
2. מַבְּרוּכּ תביא חיבוק – אהבה ונישואין בקריקטורות הערביות
3. אישה בלי בושה – מעמד האישה באסלאם בראי הקריקטורות
לפרטים: עידית 050-6289020

https://iditaravit.co.il/online-lectures/

 

ומה עם קצת ערבית מדוברת ופתגמים?

פתגם חכם לא רק לאנשי עסקים כי כדאי תמיד לסמוך על המקצוענים שבחבורה:

 

 

 

 

מקור הקריקטורה:

https://bit.ly/3eXLTXO

דרמה ערבית שמשודרת ברמדאן בשם אם הארון נתקלת בגינוים בגלל הנורמליזציה עם ישראל

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן