ניצחון או תבוסה?
האם ישראל ניצחה או הפסידה במבצע שומר החומות?

ניצחון או תבוסה?

הקריקטורה השבועית של עידית

ניצחון או תבוסה? הקריקטורה השבועית של עידית

הקריקטוריסט: ד"ר עַלַאא' א-לַקְטַה, د. علاء اللقطة , עזה

 

מי ניצח? חמאס או ישראל?

העיתונאי הלבנוני, אִיַאד אַבּוּ שַקְרַא, إياد أبو شقرا, טוען שהערבים התרגלו לראות בהפסדים שלהם ניצחונות מורליים – אִנְתִצַארַאת מַעְנַוִיָה – انتصارات معنوية. ניצחונות שעולים ביוקר. כך, הם לא נדרשים לתת דין וחשבון על התבוסה. כי הרי צריך להעריץ את המנצח בקרב ולא להתחשבן אתו…

הוא מונה כמה סיפורים של ניצחונות הזויים בעבר:

בלבנון בשנת 2006 היה "ניצחון אלוהי" – נַצְר אִלַהִי – نصر إلهي  שהסתיים בהרס התשתיות של המדינה. חזבאללה "המנצח" הפנה את הנשק לתוך לבנון ואח"כ לסוריה. ותוך כדי כך, גם השתלט על כל מוסדות המדינה הלבנוניים.

בסוריה השיג המשטר את "הניצחון האסטרטגי" – אלאנְתִצַאר אלאִסְתְרַאתִיגִ'י – الانتصار الاستراتيجي שניקנה בנהרות של דם, בעקירת מיליוני אזרחים ובהרס ערים וכפרים.

בעיראק הושג אמנם ניצחון על דאעש, הקרוי: אלאנְתִצַאר א-תַחְרִירִי – الانتصار التحريري – ניצחון השחרור. אך האם זה השתלם? לא בטוח. במקום דאעש הגיעו מיליציות איראניות שהשתלטו על בגדאד.

הוא מסיים במשפט "כמה כואבים וטרגיים הניצחונות שלנו!"

גם העיתונאי הסעודי טַארֶק אלחַמִיד طارق الحميد מצטרף לדעתו וטוען שהפסקת האש שנקבעה ללא תנאים הוכיחה שחמאס בעצם לא השיגה דבר.

הוא ממשיך וכותב, היינו עדים לקרב שהחל באשליות והסתיים באבדות בחיי אדם, בכסף וברכוש ללא שום הצדקה.

האם הם הצליחו לשכנע אתכם?

 

ומה בקריקטורה?

הקריקטוריסט העזתי ד"ר עַלַאא' א-לַקְטַה – علاء اللقطة דווקא חושב אחרת. הוא סבור שתנועת חמאס היא שניצחה את ישראל.

הוא מצייר את ישראל כשור פצוע שבורח מהזירה.

השור מנסה לנגוח בעזה -غزة, אך, הוא מאבד את קרניו שננעצות בקיר, והוא נאלץ לסגת משדה הקרב בבהלה בהשפלה.  בגבו תקועים טילים של חמאס. טילים שמזכירים את החניתות שננעצות בגבו של הפר במלחמות שוורים.

נו, אז, מי ניצח לדעתכם? אנחנו או הם?

הידעתם?

-מחנה השלום – באיראן התלהבו מ"הניצחון" של חמאס וטענו שזאת הוכחה לכישלון המדינות שנירמלו את יחסיהן עם ישראל. להפך, טוען העיתונאי הסעודי טַארֶק אלחַמִיד. דווקא מצרים היא זאת שהצילה את עזה. מצרים מייצגת את מחנה השלום המתון והמושכל, ואילו איראן וחמאס שמייצגות את "ההתנגדות" רק סוחרות בדם ועד היום לא שחררו אפילו סנטימטר אחד של אדמה…

-גִ'יהַאד משולש – ד"ר מֻחַמַד א-צַעִ'יר – محمد الصغير – ממצרים משבח אף הוא את ניצחון חמאס. הוא טוען שניצחון כזה מחייב את האומה המוסלמית בשלושה סוגי ג'יהאד: الجهاد بالنفس – אלגִ'הַאד בִּ(אל)נַפְס – ג'יהאד הנפש – זה הג'יהאד הנעלה ביותר והוא כרוך בהקרבת החיים. الجهاد بالمال – אלגִ'הַאד בִּאלְמַאל – ג'יהאד של כסף: תרומת כסף וצדקה עבור מלחמת הקודש. ואחרון חביב: الجهاد باللسان – אלגִ'הַאד בִּ(אל)לִסַאן – ג'יהאד בלשון- כאן הוא משבח את ערוצי הלוויין ואת הרשתות החברתיות ששימשו כגדודי ארטילריה ועמדו בקו החזית כדי להפיץ את האמת…

ואם כבר מדברים על "ג'יהאד הלשון" – מה דעתכם על ההסברה הישראלית במהלך המבצע? רעיונות יתקבלו בברכה!

-השם שנבחר למבצע בעזה היה שומר החומות, ובערבית – חַארִס אלאַסְוַאר – حارس الأسوار.בחמאס לא התחברו לשם הישראלי ובחרו למבצע שם אחר שייתן לו נופך ירושלמי: מַעְרַכַּת סַיְף אלקֻדְס –معركة سيف القدس – קרב "החרב של ירושלים". איזה מהם אהבתם יותר?

ועוד על בחירת שמות למלחמות ככלי להעלאת המורל בהרצאה שלי "מלחמות ישראל בראי הקריקטורות הערביות", שנועדה לוועדי עובדים, מוסדות וארגונים.

עידית בר – חוקרת ומרצה על החברה והתרבות הערבית. בעלת בלוג הקריקטורה השבועית של עידית

פספסתם את הפתגם הנהדר ו"המסוכן" שפרסמתי?

הנה הוא כאן ביוטיוב – והפעם – האם הכלב הוא ידידו של האדם?

והתשובה?

תלוי את מי שואלים…

האם ישראל ניצחה או הפסידה במבצע שומר החומות?

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

סקרנים? רוצים להרחיב אופקים?

ידע זה כוח!

קורס דיגיטלי על התרבות הערבית

על הקודים התרבותיים

ועל כללי המשחק במזרח התיכון

רוכשים במחיר מצחיק

את הקורס "עבודה ערבית"

ובו 8 פרקים ו- 19 שיעורים קצרים מצולמים

שאפשר לצפות בהם

 בזמן ובקצב הנוחים לכם!

 

דילוג לתוכן