על פי תהום
לבנון בדרך לגיהנום. המצב הכלכלי בלבנון חמור אחרי כישלון הרכבת הממשלה על ידי מוסטפא אדיב

על פי תהום

הקריקטורה השבועית של עידית

על פי תהום – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך עיתון אלגֻ'מְהוּרִיַה, الجمهورية , לבנון

 

האם לבנון בדרך לגיהנום – גַ'הַנַם – جهنّم ? מוּסְטַפַא אַדִיבּ – مصطفى أديب , ראש הממשלה המיועד, שעליו הוטלה מלאכת הרכבת הממשלה החדשה, התפטר מתפקידו. הוא האשים את צמד הסיעות השיעיות- א-תֻ'נַאאִ'י א-שִיעִי – الثنائي الشيعي – את חזבאללה ואת אַמַל, הנתמכות ע"י איראן, בהכשלת המו"מ להקמת הממשלה. הן התעקשו על קבלת תיקים בכירים ועל תיק האוצר.

ולאן מועדות פניה של לבנון עתה?

כַּרִים בַּיְטַאר, كريم بيطار, מרצה ליחסים בינלאומיים -אלעַלַאקַאת א-דַוְלִיַה – العلاقات الدولية – באוניברסיטה בביירות אומר: גם אם לא נלך לגיהנום ניאלץ להתמודד עם אלימות הולכת וגוברת, היחלשות של מוסדות הציבור, החמרה של המצב הכלכלי וגל של הגירה מלבנון.

ואיך כל זה קשור לבחירות בארה"ב?

יש פרשנים הטוענים שהאינטרס של איראן הוא שממשלת חַסַאן דִיַאבּ, שהתפטרה בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות, תמשיך לכהן כממשלה זמנית עד אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב. האיראנים מהמרים על כך שביידן יביס את טראמפ בבחירות בשלושה בנובמבר. או אז תוכל איראן לנשום לרווחה ולנהל בעזרת שלוחותיה, חזבאללה ואַמַל, מו"מ מחודש לגבי האיש שעליו תוטל הרכבת הממשלה הבאה.

האם האיראנים מהמרים על הסוס הנכון?

 

ומה בקריקטורה?

המכונית המייצגת את הרכבת הממשלה – תַאְלִיף – تأليف נוסעת במורד התלול, בדרך המפותלת לעבר הממשלה- אלחֻכּוּמַה- الحكومة. אך, הדרך חסומה על ידי טיל – צַארוּח'- صاروخ. המכונית לא יכולה להתקדם, ומשני צדי הדרך יש תהום.

האם לבנון תיפול לתהום?

הקריקטוריסט הלבנוני מתאר את הקשיים בהקמת ממשלה בלבנון. ממשלה שתיענה לדרישת העם לרפורמות בשיטת הממשל ולמאבק בשחיתות.

לבנון במבוי סתום . הצדדים השותפים בממשלה אינם מוכנים להתפשר על חלוקת התיקים, או שמא חזבאללה הוא האשם בכול?

מה מרמז הטיל שחוסם את הכביש?

 

הידעתם?

סחרור כלכלי: מיד עם היוודע דבר כישלון הקמת הממשלה רשמה הלירה הלבנונית ירידה מסחררת, ונסחרה ביחס של יותר מ- 8000 לירות לבנוניות לדולר אצל החלפנים בשוק השחור.

דאגה כנה או התערבות? נשיא צרפת, מקרון, ביקר בביירות אחרי הפיצוץ בנמל, והפעיל לחצים כבדים להקמת ממשלת מומחים בלבנון. כאשר המשימה נכשלה, הוא האשים את מנהיגי לבנון בבגידה באינטרסים של העם הלבנוני. היו שראו בכך התערבות גסה בענייניה הפנימיים של המדינה, וניסיון לשמר את ההשפעה של צרפת על לבנון, אשר הייתה תחת מנדט צרפתי בין השנים 1920-1943.

שחיתות בלבנון : לפני כשנה הכניסה ארה"ב שני שרים לבנוניים לשעבר לרשימה השחורה -אלקַאאִ'מַה א-סַוְדַאא'- القائمة السوداء של המושחתים: את שר העבודות הציבוריות, וַזִיר אלאַשְעַ'אל אלעַאמַה – وزير الأشغال العامّة, יוסף פניאנוס, ואת שר האוצר – וַזִיר אלמַאלִיַה – وزير المالية – עלי חסן ח'ליל.

עידית בר – מרצה על החברה והתרבות הערבית. חוקרת ובעלת בלוג הקריקטורה השבועית של עידית.

חג שמח לכולם !!!

שמרו על עצמכם!!!

ניפגש אנשאללה ביום חמישי הבא, חוה"מ סוכות

לבנון בדרך לגיהנום. המצב הכלכלי בלבנון חמור אחרי כישלון הרכבת הממשלה על ידי מוסטפא אדיב

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

עוד לא שמעתם?

פודקאסט "בנת חלאל"- ילדה טובה

על נשים ואנשים במזרח התיכון

של עידית בר ואביעד אהרוני

פודקאסט שזכה להמלצה חמה

במוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות

נשמח שתצטרפו לפודקאסט

ותדרגו אותו כדי להרחיב את מעגל השומעים והמאזינים שלנו

דילוג לתוכן