"משה בתיבה"
האם מלחמת האזרחים בתימן תיפסק עם הפסקת האש בין הבדלנים לממשלה

"משה בתיבה"

הקריקטורה השבועית של עידית

"משה בתיבה" – הקריקטורה השבועית של עידית

הקריקטוריסט: עַלִי חַ'לִיל, علي خليل, בחריין

 

בני ברית או אויבים בלב ובנפש?

מזה שנים מתנהל מאבק עקוב מדם בין הקואליציה הסעודית וצבא תימן לבין המורדים השיעים – החות'ים, הנתמכים על ידי איראן.

אך, מה קורה כאשר "יורים בתוך הנגמ"ש"? כאשר יש עימותים בתוך המחנה עצמו?

מבין הכוחות שאמורים לתמוך בממשלה התימנית התפצלה קבוצה של בדלנים – אִנְפִסַאלִיוּן – انفصاليون, שנקראים: "מועצת המעבר הדרומית" – אלמַגְ'לִס אלאנְתִקַאלִי אלגַ'נוּבִִּי – المجلس الانتقالي الجنوبي. המועצה הכריזה על הקמת ממשל עצמי במחוזות הדרום, והובילה את המאבק לכינון מדינה עצמאית בדרום תימן.

המשבר הגיע לשיאו כאשר הבדלנים השתלטו, לאחרונה, על אי בשם סֻקֻטְרַא – سقطرى וסילקו ממנו את כוחות הממשלה.

בלגן בתימן, אך, מי אשם בכל הכאוס הזה?

שר המסחר והתעשייה התימני הגיש זה עתה את התפטרותו. במכתב ההתפטרות הוא מאשים את ממשלת תימן החלשה וחסרת עמוד השדרה. היא לא עושה דבר כדי למנוע את הידרדרות המצב. יש מדינות שכנות שמשתוקקות לנגוס באדמותיה של תימן ולערער בה את היציבות השלטונית.

ומי המדינות הללו?

ברשתות החברתיות מאשימים את סעודיה, "השכנה הרעה" – גַ'אר א-סוּא –  جار السوء של תימן.  יש לה אינטרס שתימן לא תתאושש, והיא תוכל לגזול ממשאביה. יש אף כאלה שטוענים שסעודיה היא זאת שגרמה לתימן להיות המדינה הכי ענייה בעולם…

והנה הגיעה עכשיו בשורה משמחת: שני הצדדים הניצים, הבדלנים והממשלה נענו לבקשת סעודיה לעצור את שפיכות הדמים ולחתום על הסכם להפסקת אש. סעודיה רוצה לחזור ולאחד את השורות במאבק נגד החות'ים.

האם, לדעתכם, הסכסוך יסתיים והפסקת האש אכן תיושם בשטח? (להזכירכם, ההסכם שנודע בשם "הסכם א-רִיַאד"- אתפאק א-ריאד- إتفاق الرياض נחתם בנובמבר 2019, אך לא יושם…)

 

ומה בקריקטורה?

התמונה הזכירה לי את "משה בתיבה".

התינוק התימני מונח בתיבה בלב ים. הוא חסר אונים, פצוע ושותת דם. סביב התיבה שוחים כרישים המשחרים לטרף. על התיבה כתוב: וַקְף אִטְלַאק א-נַאר, אליַמַן – הפסקת אש, תימן.

תימן מלקקת את פצעיה מהמלחמה המתמשכת. היא עדיין לא הגיעה לחוף מבטחים. הכרישים מסמלים את האויבים המקיפים אותה מכל עבר ומחכים שהיא תיפול למלתעותיהם כפרי בשל.

 

הידעתם?

מי הקורבן העיקרי של המלחמה בתימן? יֻסְרַא סַמַאש – يُسرى سماش, בכירה בארגון "הצילו את הילדים" בתימן אומרת שאחרי חמש שנים של מלחמת אזרחים ילדי תימן סובלים יותר מכול. ילדים רבים נהרגו ונפצעו בקרבות המתמשכים. בנוסף לכך נפגעו תשתיות של בתי ספר ובתי חולים. לילדים בתימן כבר אין תחושת ביטחון (אַמַאן – أمان). יותר מ 12 מיליון ילדים זקוקים לסיוע הומניטרי בתימן, רבים מהם נעקרו ממקום מגוריהם והם סובלים מתת תזונה וממחלות.

ו…אי אפשר בלי להאשים את ישראל: שר ההסברה התימני, דַיְף אלְלַה א-שַאמִי – ضيف الله الشامي, טוען שהתוקפנות נגד העם התימני היא חלק מההכנות של היישות הציונית להרחבת ההשפעה שלה באיזור. לטענתו, האויב הישראלי רואה בתימן סכנה בשל המיקום האסטרטגי שלה. לכן הוא מנסה להשיג דריסת רגל במדינה. הוא עושה זאת דרך מדינת איחוד האמירויות הערביות שתומכת בבדלנים.

האי סֻקֻטְרַא (סוקוטרה), אחד מקבוצת איים באוקיינוס ההודי, תחת ריבונות תימן, הוכרז ע"י האו"ם כאתר מורשת עולמית. בשנת 2010 הכתיר עיתון "ניו יורק טיימס" הכתיר את האי סֻקֻטְרַא כאי היפה ביותר בעולם בשל מגוון הצמחיה ובעלי החיים המיוחדים שבו. יש באי זנים של זוחלים וחלזונות שאין בשום מקום אחר בעולם. נראה ששווה לבקר שם, אבל, לא עכשיו…

 

עידית בר: מרצה על החברה והתרבות הערבית. חוקרת ובעלת בלוג הקריקטורה השבועית של עידית.

לפרטים: 050-6289020

ואי אפשר בלי הפתגם השבועי שהפעם יש מאחוריו גם סיפור מעניין:

האם צרת רבים היא חצי נחמה?

הירשמו לערוץ היוטיוב שלי ותיהנו!

האם מלחמת האזרחים בתימן תיפסק עם הפסקת האש בין הבדלנים לממשלה

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

עוד לא שמעתם?

פודקאסט "בנת חלאל"- ילדה טובה

על נשים ואנשים במזרח התיכון

של עידית בר ואביעד אהרוני

פודקאסט שזכה להמלצה חמה

במוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות

נשמח שתצטרפו לפודקאסט

ותדרגו אותו כדי להרחיב את מעגל השומעים והמאזינים שלנו

דילוג לתוכן