לשקר אין רגליים
התקשורת של האחים המוסלמים מסלפת את העובדות ומסיתה נגד השלטון במצרים

לשקר אין רגליים

הקריקטורה השבועית של עידית

לשקר אין רגליים – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך עיתון אליַוְם א-סַאבִּע, اليوم السابع, מצרים

 

התקשורת המצרית יוצאת מגדרה לטהר את המשטר מאשמות שווא.

היא פרסמה שורה של כתבות שנועדו להפריך את השקרים והשמועות שהפיצו, לכאורה, האחים המוסלמים- אלאִחְ'וַאן אלמֻסְלִמִין – الإخوان المسلمين – נגד המשטר במצרים.

כַּאמִל כַּאמִל, كامل كامل – עיתונאי מצרי המתמחה באסלאם הפוליטי, מספר בראיון טלוויזיוני שהאחים המוסלמים מכירים היטב את הרגישות של האזרח המצרי לעניינים דתיים. הם יודעים לפרוט על הנימים הנכונים. הערוצים של האחים פרסמו סרטונים ובהם נראה הרס של מסגדים. כך, ניסו לגנוב את דעתם של המצרים ולהסית אותם נגד השלטון.

נכון, אומר כַּאמִל, אכן נהרסו כמה מסגדים שנבנו בצורה בלתי חוקית על אדמות שנגנבו מהמדינה. עם זאת, כאלפיים מסגדים נפתחו עד כה בתקופת הנשיא עַבְּד אלפַתַאח א-סִיסִי. ולדבריו, כל יומיים נפתח מסגד חדש במצרים. אלה זיופים וסילופים של התקשורת הממומנת על ידי קטר וטורקיה, שמנסה להבאיש את ריחו של נשיא מצרים בעיני הציבור, ולערער את אמון האזרחים בו.

האם הציבור במצרים אכן "מחוסן" נגד התקשורת של האחים המוסלמים, וכבר לא מאמין לה, כפי שטוען העיתונאי המצרי?

 

ומה בקריקטורה?

הכותרת: אִעְלַאם אלאִחְ'וַאן פי תֻרְכִּיַא – إعلام الإخوان في تركيا – התקשורת של האחים המוסלמים בטורקיה.

הקריקטוריסט המצרי, אַחְמַד קַאעוּד – أحمد قاعود, מצליף במכחולו בכלי התקשורת של האחים המוסלמים.

הוא מציג אותם כפרוצות,שלבושות בצורה חושפנית. הן מחכות ללקוחותיהן ולכסף שיקבלו תמורת שירותיהן.

מהצד נשלחת אליהן יד עם שק מלא בדולרים.

התקשורת של האחים המוסלמים, ערוץ אלג'זירה והערוצים הטורקיים, הן כמו פרוצות שמוכרות את גופן בעבור כסף.

העובדים בערוצים אלה מוכרים את שירותיהם, במקרה זה, שירותים של סילוף עובדות והפצת שקרים נגד השלטון במצרים, ומקבלים תמורתם טובות הנאה וכסף לרוב. הם ממש "זונות תקשורתיות".

האם אתם מזהים את הדמויות בקריקטורה?

הידעתם?

המסגד הכי גדול במזרח התיכון – אלפַתַאח אלעַלִים – الفتاح العليم (משמותיו של אללה) נחנך על ידי הנשיא א-סיסי בינואר 2019 והוא יכול להכיל 17,000 מתפללים. המסגד נבנה בבירה האדמיניסטרטיבית החדשה של מצרים, בין קהיר לתעלת סואץ.

לא נשכח ולא נסלח: פעילים ברשתות החברתיות במצרים השיקו קמפיין נגד פעילי האחים המוסלמים עם האשתאג בשם "افتكر جرائم الإخوان" – אַפְתַכִּר גַ'רַאִא'ם אלאִחְ'וַאן – אני זוכר/ת את הפשעים של האחים המוסלמים. שם הם מזכירים לציבור המצרי את מעלליהם של האחים המוסלמים ואת ההיסטוריה השחורה שלהם – א-תַאְרִיח' אלאַסְוַד – التأريخ الأسود – רצח חיילים מצריים בסיני, שריפת כנסיות ובתי תפילה, ההרס וחורבן שזרעו במצרים וגרמו לכאוס – פַוְדַה – فوضى- בשם הדת.

שני פנים למטבע: יש עובדים ב"ערוצי הטרור"- אלקַנַוַאת אלאִרְהַאבִּיַה- القنوات الارهابية, כפי שמכנה אותם התקשורת המצרית הרשמית, ששכרם נע בין 60 ל-120 אלף דולר בחודש (גם אני רוצה!). הדלפת הנתונים לעיתונות גרמה לזעם ולסכסוכים פנימים בשל חשיפת פערי השכר בין העובדים. אבל, שואלים העיתונאים המצרים: איך ייתכן שדווקא עובדים אלה, שמרוויחים הון עתק, מעזים לעסוק ללא הרף בסבלם של העניים במצרים?

עידית בר – מרצה על החברה והתרבות הערבית ומלווה מרצים. חוקרת ובעלת בלוג הקריקטורה השבועית של עידית.

והשבוע, אאחל לכם שנה טובה, שתצליחו לראות גם את הטוב למרות משבר הקורונה, וניפגש אנשאללה בשנת תשפ"א שתהיה הרבה יותר טובה מקודמתה!!!

ולכבוד השנה החדשה העליתי השבוע ריאיון מרתק עם רותי בן אבי, מורה לערבית ובעלת בלוג "מסעודה" של אוכל מרוקאי משובח. ממליצה לעקוב בדבקות אחרי הבלוג שלה. והריאיון, ראו זה פלא, נסב סביב המילים "כפרה עליך". כמה מתאים לפני ראש השנה ויום הכיפורים.

אז כפרה עליכם, עוקבים נאמנים שלי! תהיו טובים! ספרו לחבריכם על הבלוג שלי והביאו עוד ועוד אנשים להכיר את העולם הערבי דרך הקריקטורות.

לצפייה בריאיון עם רותי על הביטוי המרוקאי "שימדורה" כאן:

 

 

התקשורת של האחים המוסלמים מסלפת את העובדות ומסיתה נגד השלטון במצרים

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

סקרנים? רוצים להרחיב אופקים?

ידע זה כוח!

קורס דיגיטלי על התרבות הערבית

על הקודים התרבותיים

ועל כללי המשחק במזרח התיכון

רוכשים במחיר מצחיק

את הקורס "עבודה ערבית"

ובו 8 פרקים ו- 19 שיעורים קצרים מצולמים

שאפשר לצפות בהם

 בזמן ובקצב הנוחים לכם!

 

דילוג לתוכן