"עזוב אותי באמא שלך…"

"עזוב אותי באמא שלך…"

הקריקטורה השבועית של עידית

"עזוב אותי באמא שלך…" – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך עיתון دنيا الوطن דֻנְיַא אלוַטַן, ראמאללה-עזה

הרקע לקריקטורה:

שלוש עשרה שנים של פיצול בין "פתח" ל-"חמאס" נותנים את אותותיהם. המצב הכלכלי בעזה הולך ומידרדר. לפי הלשכה המרכזית הפלסטינית לסטטיסטיקה כ- 75% מהאוכלוסייה הם מתחת לקו העוני. אחוז האבטלה בעזה מגיע ל 52%.
כל ניסיונות הפיוס (אלמֻצַאלַחַה المصالحة) של מצרים המתווכת בין שני הצדדים עד כה עלו בתוהו. לדברי מחמוד א-זהאר, תושבי עזה אינם חשים בפריצת דרך אמיתית ואינם מרגישים שההבטחות של מצרים לשיפור המצב הכלכלי וההומניטרי התממשו. ממשיך א-זהאר באומרו, שלעולם לא יהיה באמת פיוס בין שני הצדדים, זאת מכיוון, שאי אפשר להתפייס עם מי שמשתף פעולה עם האויב (פתח) לבין מי שנלחם בכיבוש (חמאס). אפרופו פיוס, קמפיין ברשתות החברתיות לסילוקו של אבו מאזן מהשלטון בשם "אִרְחַל יַא עַבַּאס" (إرحل يا عباس יא עבאס, הסתלק!) תופס תאוצה. מטרת הקמפיין, לדברי יוצריו, להסיר את המכשול הגדול ביותר שעומד בפני הפיוס, הוא אבו מאזן, הקרוי מחמוד עבאס! 

מה דעתכם? האם הפיצול בין פתח לחמאס משרת את האינטרסים של ישראל?

 תיאור הקריקטורה:

"אִטְלַע מִן רַאסִי" إطلع من راسي – צא לי מהראש, במובן של "רד ממני, עזוב אותי". זה מה שרוצה האזרח/התושב (المواطن אלמֻוַאטִן) האומלל בקריקטורה. הוא לבוש בבגדים בלויים, מוזנח ועצבני. שני אנשים רבים זה עם זה בתוך ראשו. הם מסמלים את "פתח" מול "חמאס". הם צועקים ומאשימים אחד את השני באי הצלחת שיחות הפיוס (אלמֻצַאלַחַה) הנערכות במצרים.
ומה חושב על כך האדם הפשוט? הוא מואס בוויכוח שמתנהל בין "שני האחים". הוא רוצה לשים קץ לפיצול המתמשך בין שתי התנועות האחיות, ומבטא את רצונו באומרו "אִטְלַע מִן רַאסִי" – גם "צא לי מהראש" וגם "עזוב אותי לנפשי"…או בשפת הרחוב "עזוב אותי באמא שלך…"

שאלות מאתגרות:

1.      מה ראשי התיבות של תנועת "חמאס" ושל תנועת "פתח" בערבית?

2.      מי התערב לטובת שחרור האסירים מ"פתח" שנעצרו בעזה מכיוון שהפגינו למען אבו מאזן?

3.      בכירי פתח מאשימים את תנועת חמאס הקוראת לאבו מאזן להתפטר בדו-פרצופיות. מדוע?

 

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

עוד לא שמעתם?

פודקאסט "בנת חלאל"- ילדה טובה

על נשים ואנשים במזרח התיכון

של עידית בר ואביעד אהרוני

פודקאסט שזכה להמלצה חמה

במוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות

נשמח שתצטרפו לפודקאסט

ותדרגו אותו כדי להרחיב את מעגל השומעים והמאזינים שלנו

דילוג לתוכן