"ידינו לא שפכו את הדם הזה"
ישראל מכחישה את מעורבותה בחיסול מדען הגרעין של איראן פח'רי זאדה

"ידינו לא שפכו את הדם הזה"

הקריקטורה השבועית של עידית

"ידינו לא שפכו את הדם הזה" – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך: אתר העיתון אלקֻדְס אלעַרַבִּי – القدس العربي

 

סבלנות אסטרטגית – א-צַבְּר אלאִסְתְרַאתִיגִ'י – الصبر الاستراتيجي -, כך מכנה איראן את הבלגתה על ההתנקשות באב הרוחני – אלאַבּ א-רוּחִי- الأب الروحي של תוכנית הגרעין שלה, מֻחְסִן פַחְ'רִיזַאדֶה -محسن فخري زاده.

העיתון הרדיקלי כַּיְהַאן – كيهان, אוחז בדעה שהדבר היחיד שיעצור את מכונת החיסול -מַאכִּינַת אלאעְ'תִיַאל – "ماكينة الاغتيال"  הישראלית, הוא תגובה קשה וכואבת, והוסיף כי "אסור שיהיו שום היסוס וחוסר תגובה. צריך לנקום בציונים הפושעים!". העיתון ציין כי "הציונים הוכיחו שוב ושוב שהם מבינים רק את שפת הכוח", רק דבקות ב"עין תחת עין" – אלעַיְן בִּאלְעַיְן – العين بالعين תחזיר את ההרתעה האבודה של איראן.

מצד שני העיתון – ארמאן-י מלי – "آرمان ملي" המקורב לזרם הרפורמיסטי, סבור שאין ליפול ב"פח המתיחוּת" – פַח' א-תַוַתֻר. "فخّ التوتر".

איראן לא תשחק את המשחק ולא תיפול לידי אויביה כפרי בשל. היא צריכה לנהוג באיפוק ובזהירות עד לכניסתו של הנשיא החדש של ארה"ב לבית הלבן.

מדוע, לדעתכם, האיראנים כל כך מחכים לג'ו ביידן?

 

ומה בקריקטורה?

הכותרת: איראן מאשימה את ישראל בחיסול מדען הגרעין פח'ריזאדה – אִירַאן תַתַהִם אִסְרַאִיל בִּאעְ'תִיַאל אלעַאלִם א-נַוַוִי פַחְ'רִי זַאדֶה.

מימין נראית מכוניתו המרוסקת של המדען וגופתו המוטלת לידה. עקבות הדם מובילים אל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו.

אך, נתניהו מכחיש מכל וכל. הוא עומד, עם ממחטה לבנה בידו ואומר: "בַּרִיא בַּרַאאַת אַבְּנַאא' יַעְקוּבּ מִן דַם יוּסֻף" – "אני חף מפשע כפי שבניו של יעקב נקיים משפיכת דמו של יוסף" – זהו ביטוי נפוץ בערבית הנאמר על אדם שרוצה לנקות עצמו מכל אשמה, וטוען שאין לו יד ורגל במעשה.

הביטוי מבוסס על סיפור יוסף בקוראן. לפי הסיפור הקוראני בסוּרַת יוּסֻף – سورة يوسف, אחיו של יוסף קינאו בו על היותו הילד המועדף. הם זממו להיפטר ממנו, כדי לזכות מחדש באהבת אביהם.  הם ביקשו מיעקב, לקחת עמם את יוסף למרעה, בתחילה סירב יעקב בטענה שהוא חושש שהזאב יטרוף את יוסף. לבסוף, השתכנע האב ושלח את בנו האהוב יחד עם עשרת אחיו.

בדומה לסיפור המקראי, האחים השליכו את יוסף לבור, וחזרו אל אביהם עם כתונתו המגואלת בדם של כבש. אך, לפי הסיפור הקוראני, יעקב מפקפק בגרסת בניו, ואינו ממהר להאמין שבנו אכן נטרף על ידי הזאב.

כאן, נתניהו, המייצג את ישראל, טוען שידיו לא שפכו את הדם של המדען האיראני, כפי שהזאב לא טרף את יוסף.

האם אתם מאמינים לו?

 

הידעתם?

איינשטיין האיראני: מומחים ליחסים בינלאומיים טוענים שהתנקשות של ישראל במדען בסדר גודל כזה – איינשטיין האיראני – לא תשפיע כלל על ההתקדמות הטכנולוגית והמדעית של איראן, זאת מכיוון שיש אלפי סטודנטים איראניים שממשיכים את דרכו.

גולשים איראניים זועמים צייצו בטוויטר שההתנקשות בפח'ריזאדה מראה שאיראן קוצרת הצלחות רק במעצר של מתנגדי המשטר, אך, היא צוברת כשלונות בהגנה על בכיריה.

דיבורים או מעשים? היו גולשים שהשמיצו את שר החוץ האיראני ג'ואד זריף – جواد ظريف. הוא הבטיח בעבר שאיראן תגיב אם יקרה משהו לאחד ממדעני הגרעין שלה, אך, עד היום לא ראינו שום תגובה. העם האיראני כבר הבין היטב שהשלטונות בטהרן מסתפקים בדיבורים ולא במעשים.

***

יש עוד מקומות להרצאה שלי ושל צבי אופיר ביום שני הקרוב 7.12 בשעה 20:00.

 "שפת גוף ונשים באיחוד האמירויות". הפתעה- לא מה שחשבתם!

טעימה מעולם האמירויות שעושה טעם של עוד…

אשמח לראותכם או את חבריכם (אם כבר הייתם)

הרצאה און ליין ללא תשלום  בהרשמה מוקדמת בקישור

עמוד אירוע

ו…אי אפשר בלי פתגם

השבוע פרסמתי פתגם נוסף בסדרה "ערבית בקטנה" – שיטת המקל או שיטת הגזר?

מוזמנים לצפות בערוץ היוטיוב שלי או כאן:

 

ישראל מכחישה את מעורבותה בחיסול מדען הגרעין של איראן פח'רי זאדה

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

מלחמת התודעה וההשפעה

מוזמנים

להרצאה אקטואלית

על הלוחמה הפסיכולוגית

ועל "מלחמת ההסברה או ההשפעה" של מדינת ישראל

מתי?

יום שני 22.7.24

בשעה 20:00

 נרשמים ונכנסים לקישור

מחכים לראותכם

עידית ואביעד

מנהלי פודקאסט בנת חלאל על נשים ואנשים במזה"ת

 

דילוג לתוכן