בת ערובה
הפיצוץ בביירות והצביעות של נסראללה ושל חזבאללה

בת ערובה

הקריקטורה השבועית של עידית

בת ערובה – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך: كاريكاتير اليوم – כַּארִיכַּאתִיר אליַוְם, הקריקטורה של היום, ערב הסעודית

 

העשן של הפיצוץ שהרעיד את ביירות אמנם התפוגג, אך צל גדול מרחף מעליו – הצל של ארגון חזבאללה.

יש המאשימים את הארגון באחריות ל"רעידת האדמה" הזאת (זִלְזַאל- زلزال). חזבאללה מכחיש מכל וכל את ההאשמות.

המאשימים מצטטים בהקשר זה את הפתגם הערבי הידוע – בִּקְתֹל אלְקַתִיל וּבִּימְשִי פִי גַ'נַאזְתֹה – הורג את ההרוג והולך בהלווייה שלו, כלומר, מעמיד פני צדיק.

חַ'אלֶד חַמַאדֶה خالد حمادة, מומחה צבאי לבנוני בדימוס, מתראיין לעיתון סעודי, וטוען כי חזבאללה שולט שליטה מלאה בנמל ובשדה התעופה של ביירות. הוא משתמש בהם להברחה של סחורות וכלי נשק. כך, מצליח הארגון לממן את פעילויותיו, לאור צמצום התמיכה הכספית מאיראן, הנמצאת בעצמה בקשיים כלכליים.

כבר משנת 2006 בעקבות מלחמת לבנון השנייה (שנקראת גם עֻדְוַאן תַמוּז  -عدوان تموز- התוקפנות של יולי) לחזבאללה יש יד חופשית להכניס סחורות ללא פיקוח באמתלה של שיקום האזורים שנפגעו בהפצצות הישראליות. הסחורות פטורות ממיסים, שכן הן נחשבות לתרומות של אגודות צדקה.

גורמי אופוזיציה טוענים שלבנון, בעצם, חטופה. היא בת ערובה של חזבאללה ואיראן. הם דורשים להקים ועדת חקירה בינלאומית. לדעתם, אי אפשר לסמוך על חקירה של מנגנוני הביטחון הלבנוניים, מכיוון שהם מזוהים עם חזבאללה.

האם, לדעתכם, הם יצליחו במאבקם להוציא את האמת לאור?

 

ומה בקריקטורה?

מזכ"ל ארגון חזבאללה, חסן נסראללה, נראה מחזיק פצצה ענקית עם פתיל. הוא מסב את ראשו, מעלים עין מהפצצה המתקתקת שבידיו, פצצה שהמיטה אסון כבד על ביירות.

נסראללה מעמיד פני צדיק ואומר: "מַא פִי שִי לַאִלְנַא פִי אלמַרְפַא וּבַּטְלוּ תַסְיִיס" – אין לנו יד ורגל בנמל ותפסיקו עם הפוליטיזציה….

מצד שמאל של הקריקטורה נראים מפה ודגל לבנון. כתוב מתחת להם: בַּיְרוּת קַלְבּ אלוַטַן – ביירות היא הלב של המולדת. יש גם דברי ניחומים ל"שהידים" ואיחולי החלמה לפצועים.

הסעודים אמנם מזדהים עם סבלם של הלבנונים, אך מפנים את האצבע המאשימה ליריביהם המושבעים, איראן ובת בריתה חזבאללה.

 

הידעתם?

הסלבריטיז – מַשַאהִיר – مشاهير- של לבנון לא טומנים ידם בצלחת בעקבות האירוע הקטלני.

"מלחמת מילים": הזמרת הלבנונית המפורסמת אֶלִיסָא – إليسا – פרסמה ציוץ בטוויטר ובו קראה להפגין  בכיכר א-שֻהַדַאא נגד הנשיא וראש הממשלה, וכן נגד מזכ"ל חזבאללה, חַסַן נַסְרַאלְלַה. בתגובה כתבה לה הזמרת אַמַל חִגַ'אזִי – أمل حجازي: "שכחת, משום מה, להזכיר שצריך להפגין גם נגד המנהיג האהוב שלך, פושע המלחמה, סַמִיר גַ'עְגַ'ע –  سمير جعجع (מנהיג מפלגת "הכוחות הלבנוניים)". מעריצי הזמרת אליסה טענו שאַמַל חִגַ'אִזי בסה"כ מקנאה בהצלחתה של אֶלִיסָה…ממש חיסול חשבונות בין זמרות.

"שלום ולא להתראות": השחקנית נַאדִין נַסִיבּ נְגֵ'ים – نادين نسيب نجيم, החליטה בעקבות הפיצוץ הנורא בביירות להגר מהמדינה. כך היא כתבה אחרי שנפצעה: "מהרגע הזה בבית החולים גמלה בלבי החלטה: אני אעזוב את הארץ הזאת ואחיה בביטחון במדינה אחרת שמכבדת את העם שלה. זה טוב יותר מלהישאר במדינה ששולטים בה בני בליעל/פרחחים (זֻעְרַאן – زعران) ומוות. אחרי שתיקברו תחת העפר אנחנו נחזור למולדת שלנו."

"כן לכיבוש": השחקנית כּארְמֵן לֵבֹּס – كارمن لبس הגדילה לעשות וקראה לנשיא צרפת מקרון – "בוא ותביא אתך את המנדט הצרפתי. אנחנו כבר לא רוצים יותר עצמאות (אסתקלאל- استقلال)" . הציוץ הזה שלה זכה למטר של קללות והאשמות בבגידה במולדת.

עידית בר- מרצה על החברה והתרבות הערבית ומלווה מרצים. חוקרת ומנהלת בלוג הקריקטורה השבועית של עידית
שמרו על קשר גם בימי הקיץ הלוהטים!
להזמנת הרצאות פרונטליות או בזום: 050-6289020
וזה המייל שלי: iditaravit@gmail.com

 

 

הפיצוץ בביירות והצביעות של נסראללה ושל חזבאללה

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

עוד לא שמעתם?

פודקאסט "בנת חלאל"- ילדה טובה

על נשים ואנשים במזרח התיכון

של עידית בר ואביעד אהרוני

פודקאסט שזכה להמלצה חמה

במוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות

נשמח שתצטרפו לפודקאסט

ותדרגו אותו כדי להרחיב את מעגל השומעים והמאזינים שלנו

דילוג לתוכן