חזר בידיים ריקות

חזר בידיים ריקות

הקריקטורה השבועית של עידית

חזר בידיים ריקות

מתוך עיתון: אלקֻדְס אלעַרַבּי القدس العربي

 

הרקע לפתגם שבקריקטורה:

הפעם הפתגם הנהדר משך את עיניי יותר מהקריקטורה: "חזר עם הסנדלים של חוּנַיְין" (עַאדַ בִּחֻ'פַי חֻנַיְן عاد بخفي حنين).

יש משל ערבי מפורסם עם מוסר השכל על סנדלר עיראקי בשם חוּנַיְין: בדואי אחד התמקח זמן רב עם חוּנַיְין על מחירם של סנדלים, אך, לא קנה אותם בסופו של דבר. חוּנַיְין כעס מאד על הלקוח שבזבז את זמנו לריק, והחליט להתנקם בו.  הוא הגה תחבולה, והטמין כל אחד מהסנדלים במקום אחר. הבדואי נתקל באחד מהסנדלים בדרכו חזרה לביתו. הוא שם לב שהסנדל דומה מאד לסנדל של חוּנַיְין, אך לא טרח לקחת אותו. לאחר כברת דרך נתקל הבדואי בסנדל השני. אז, החליט לחזור על עקבותיו כדי לקחת גם את הסנדל הראשון. כך יהיה לו זוג סנדלים (ועוד בחינם…), חשב לעצמו הבדואי. כאשר ירד מגמלו כדי לקחת את הסנדל, ארב לו הסנדלר הערמומי ו"סחב" לו את הגמל עם כל הסחורה שהייתה עליו. איש המדבר האומלל הצליח אמנם להשיג זוג סנדלים חינם אין כסף, אך, חזר אבל וחפוי ראש אל ביתו בלי הגמל ובלי הסחורה. בני עירו לעגו לו על כך שחזר מהמסע המפרך כשבידיו רק זוג סנדלים. מאז הפך הביטוי "חזר עם הסנדלים של חוּנַיְין" משל לאדם שמתייאש מהשגת מטרתו וחוזר בידיים ריקות.

פתגם זה נאמר כאן על הנשיא טראמפ. הוא חזר בידיים ריקות מעצרת האו"ם, לאחר שנדחתה הצעתו לגנות את ארגון הטרור "חמאס" על ירי הרקטות לישראל וחפירת מנהרות הטרור.

תיאור הקריקטורה:

הכותרת: "חזר עם הסנדלים של חוּנַיְין" (עַאדַ בִּחֻ'פַי חֻנַיְן عاد بخفي حنين), כלומר, חזר בידיים ריקות. הנשיא האמריקאי דונאלד טראמפ נראה גורר אחריו זוג נעליים בלויות. על השלט כתוב القرار الأمريكي لإدانة المقاومة الفلسطينية "ההחלטה האמריקאית לגינוי ההתנגדות הפלסטינית". הקריקטוריסטית העזתית, אוּמַיַה ג'וּחַא, לועגת לכשלונה של ארה"ב בהצבעה על גינוי תנועת חמאס באו"ם. השימוש בנעליים בציור אינו דבר של מה בכך. הנעל מסמלת בתרבות הערבית משהו מלוכלך, מזוהם ובזוי. כאשר ערבי מזכיר את המילה "נעל" הוא מקדים לכך את הביטוי "אַגַ'לַכּ" أَجَلَّك, כלומר "במחילה מכבודך" כדי לא לפגוע בבן שיחו. אם כן, הנעליים שהנשיא האמריקאי סוחב נועדו להשפיל ולבייש אותו על כישלונו הצורב.

שאלות מאתגרות:

1. אם כבר מדברים על נעליים, אז, מי זרק נעל על הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש בשנת 2008? ומדוע?

2. איך ייתכן שההצבעה על גינוי חמאס זכתה לרוב אך בכל זאת נדחתה?

3. ישראל וארה"ב רואות הישג בעצם ההצבעה של מדינות רבות נגד חמאס. לעומת זאת, ההנהגה הפלסטינית רואה בתוצאות ההצבעה סטירת לחי לארה"ב ולישראל. מה אתם חושבים? זה הישג או כישלון?

 

כתבו לי הערות ורעיונות למייל: iditaravit@gmail.com

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

מלחמת התודעה וההשפעה

מוזמנים

להרצאה אקטואלית

על הלוחמה הפסיכולוגית

ועל "מלחמת ההסברה או ההשפעה" של מדינת ישראל

מתי?

יום שני 22.7.24

בשעה 20:00

 נרשמים ונכנסים לקישור

מחכים לראותכם

עידית ואביעד

מנהלי פודקאסט בנת חלאל על נשים ואנשים במזה"ת

 

דילוג לתוכן