סטירת המאה

סטירת המאה

הקריקטורה השבועית של עידית

סטירת המאה (صفعة القرن)
מתוך: אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד (العربي الجديد)

הרקע לקריקטורה:
ירושלים-נַכְּבַּה חדשה (=אסון חדש), זאת היתה הכותרת הראשית של אתר "אלגַ'זִירַה" אתמול בעקבות נאום טראמפ. הנשיא האמריקאי הכריז על הכרתו הרשמית בירושלים כבירת ישראל, ועל העברת השגרירות אליה. כל זאת, הודיע, במסגרת אימוץ גישה חדשה לסכסוך הישראלי-פלסטיני.
הצעה אמריקאית נוספת לפתרון הסכסוך נקראת "עסקת המאה". במסגרת העסקה יתבצעו חילופי שטחים בין ישראל, הפלסטינים והמצרים. הפלסטינים רואים ב"עסקה" זו מזימה (מוכר לכם מהשבוע שעבר?) לטענתם, זהו ניסיון לקבוע עובדות בשטח ולהסכים לנוכחות הישראלית במזה"ת. לא תקום מדינה פלסטינית ללא ירושלים. ה"עסקה" היא ניסיון נואל להיפטר מעזה, בשל צפיפות האוכלוסין בה, והיא מהווה סטירת לחי לעם הפלסטיני.
תיאור הקריקטורה:
כותרת הקריקטורה היא משחק מילים: "סטירת המאה" ("צַפְעַת אלקַרְן", صفعة القرن) , במקום "עסקת המאה" ("צַפְקַת אלקַרְן", صفقة القرن).
הנשיא האמריקאי טראמפ מניף את ידו (כשעליה כפפה עם דגל ישראל) לסטור לערבי. אין ספק שהקריקטוריסט הירדני עִמַאד חַגַ'אג' (ממוצא פלסטיני) רואה בתכניתו של הנשיא האמריקאי סטירת לחי לעמו.
ערבית על קצה המזלג:
עַאצִמַה (عاصمة) = עיר בירה
צַפְעַה/סַפְעַה (صفعة) = סטירה
צַפְקַה/סַפְקַה (صفقة) =עיסקה
שאלות ותהיות:
1. האם הכרה בירושלים כבירת ישראל אכן מהווה הפרה של החוק הבינלאומי, כפי שטוענים בעולם הערבי?
2. ירושלים נחשבת באסלאם ל"כיוון התפילה הראשון" (אוּלַא אלקִבְּלַתַיְן). מתי החליט נביא האסלאם, מוחמד, לשנות את כיוון התפילה לעבר "מכה" ומדוע?
3. האם, לדעתכם, "עסקת המאה" של הממשל האמריקאי תתממש, או שמא היא תהיה "סערה בכוס מים" (זוֹבַּעַה פִי פִנְגַ'אן =מהומה על לא מאומה), כפי שתאר זאת עיתונאי ירדני?

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

מלחמת התודעה וההשפעה

מוזמנים

להרצאה אקטואלית

על הלוחמה הפסיכולוגית

ועל "מלחמת ההסברה או ההשפעה" של מדינת ישראל

מתי?

יום שני 22.7.24

בשעה 20:00

 נרשמים ונכנסים לקישור

מחכים לראותכם

עידית ואביעד

מנהלי פודקאסט בנת חלאל על נשים ואנשים במזה"ת

 

דילוג לתוכן