כמה מילים על מילת נשים
איסור על מילת נשים בסודאן בחוק. למען זכויות האישה

כמה מילים על מילת נשים

הקריקטורה השבועית של עידית

כמה מילים על מילת נשים – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך "אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד" العربي الجديد

 

הנאה מינית? אין דבר כזה לנשים בסודאן.

כשמונים ושבעה אחוז מהנשים הסודאניות עברו מילת נשים (חִ'תַאן).

יש ביניהן נשים שבוחרות לעבור שוב מילת נשים כמה חודשים לפני נישואיהן:

מַהַא, סטודנטית סודאנית מח'רטום, מספרת על המילה השנייה שעברה בסתר חודשיים לפני החתונה: "היו לי כאבים עזים. לא יכולתי ללכת כמה ימים. הייתי חייבת להוכיח לבעלי לעתיד שאני בתולה. אם היה חושד בי שקיימתי יחסי מין לפני החתונה היה אוסר עלי לצאת מהבית ואפילו להשתמש בטלפון".

ה"מילה הפרעונית" (אלחִ'תַאן אלפִרְעַוְנִי – الختان الفرعوني) היא הקשה והאכזרית מכולן. במילה זו מסירים את כל איבר המין הנשי, תופרים את האיזור החתוך ומשאירים פתח קטן לשתן. בליל הנישואין (לֵילֵת א-דֻחְ'לֶה – ليلة الدخلة) החתן קורע את התפרים. כך, הוא בטוח שהכלה טהורה, צנועה ובתולה.

בשנת 2005 אירעה טרגדיה שהסעירה את סודאן. אִנְעַאם עַבְּד אלְוַהַאבּ, ילדה בת ארבע עברה מילת נשים שגרמה לה לשטף דם. היא הובהלה לבית החולים, אך נפטרה על שולחן הניתוחים. מותה גרר גל של דרישות לאסור את המנהג הזה מצד פעילי זכויות נשים.

חמש עשרה שנה עברו ממותה של אִנְעַאם, והנה התקבלה החלטה היסטורית. הפרלמנט הסודאני החליט לאסור על מילת נשים במדינה ולעגן זאת בחוק העונשין. מי שיהיה שותף לפשע זה ייענש במאסר של עד שלוש שנים ויחויב גם בתשלום קנס.

לנשים בסודאן יש זכות על גופן ועל בריאותן. סוף סוף יש להן מילה. לא עוד מילת נשים!

האם השינוי בחוק אכן יפחית את מספר הנשים שעוברות מילה בסודאן? או שמא המנהגים והמסורות (אלעַאדַאת וִא-תַקַאלִיד) יהיו חזקים יותר מחוקי המדינה?

ומה בקריקטורה?

הכותרת: תַגְ'רִים חִ'תַאן אלאִנַאת' פִי א-סוּדַאן – הגדרת מילת נשים כפשע בסודאן.

האישה הסודאנית שבקריקטורה חובשת טורבן בצבעי דגל סודאן.

עגיליה מסמלים את היותה נקבה. נשים סודאניות עד כה נאלצו לעבור מילת נשים כדי לרסן את תאוותן המינית וכדי שלא ידרדרו לזנות. חלק מהן שילמו בחייהן מכיוון שהמילה נעשתה בתנאים סניטריים לא הולמים.

עתה, בזכות החוק האוסר על מילת נשים, הן מוגנות מפני השד בדמות מילת הנשים.

פניו של השד (המסמל את החברה הפטריאכלית) מורכבות מתער וסכיני גילוח.

אלה הסכינים שמשמשים את הנשים המבוגרות שמבצעות את המילה.

הסכינים מלאים בדם, זהו הדם של האישה הנימולה.

גם ידיו של השד האוחזות בסכינים כבולות באזיקים. הוא לא יכול עוד לפגוע באישה. הוא נמצא מאחורי סורג ובריח. מי שיעז להטיל מום באיברי המין של האישה ולשלוט במיניותה יהיה נתון לחסדי החוק והשופטים.

אילו פרטים נוספים זיהיתם בקריקטורה?

 

הידעתם?

לפי מחקרים החל מנהג מילת הנשים בסודאן במאה ה-14, כאשר השבטים הערבים התיישבו בצפון סודאן. האגדות מספרות שהוא החל קודם לכן, בתקופת המלך פרעה. מגידי העתידות שלו ניבאו לו שבקרוב עתיד להיוולד ילד שיאיים על שלטונו. המלך, שחשש לכיסאו, החליט להרוג את הבנים הזכרים (מוכר לכם מהתנ"ך?) וקבע שמעכשיו יש לתפור את הנרתיק של הנשים כדי שלא תוכלנה ללדת לבדן ללא עזרת מיילדת.

ומה קורה במדינה השכנה, מצרים? מילת נשים נאסרה בחוק המצרי שתוקן ב- 2016. מי שמבצע מילת נשים במצרים, גם אם הוא רופא, מסתכן במאסר של שבע שנים. אבל, חוק לחוד ומציאות לחוד. מצרים נמצאת כיום במקום הרביעי בעולם במספר הנשים הנימולות. ובמקום השלישי מבין מדינות ערב.

איך משדלים את הבנות הקטנות להסכים למילת נשים ללא התנגדות?  נותנים לילדות סכומי כסף, עונדים להן תכשיטים ומלבישים אותן בבגדים יפים. אפילו מורחים להן חינה על כפות הידיים והרגליים. תמורת כל הפינוקים הללו הבנות נכנעות ומסכימות לעבור את ה"ניתוח" הזה בהסכמה.

 

הפוסט הזה מתאים בדיוק לסרטון שלי על מילת נשים:

 

ואם יש לכם דקה (אפילו פחות) אז כדאי לכם לצפות בסרטון קצרצר עם פתגם השבוע.
טרי מהתנור על הזקן שנדחף:

 

מקור הקריקטורה:

https://bit.ly/2SXcOJM

 

איסור על מילת נשים בסודאן בחוק. למען זכויות האישה

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד

הצטרפו לניוזלטר מבלוג הקריקטורות ותהיו בעניינים

תודה על הרשמתך

اهلا وسهلا

דילוג לתוכן