זכויות הגבר?
למי יש זכות ראשונים בגירושים לפי האסלאם?

זכויות הגבר?

הקריקטורה השבועית של עידית

#קריקטורה_בקטנה

 

זכויות הגבר? הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך אתר אלג'זירה – الجزيرة

 

הגברים באלג'יריה בלחץ.

שר המשפטים האלג'יראי חשף נתונים רשמיים של מקרי הגירושין בארצו: בכל יום יש כ- 240 מקרי גירושין.

מתוכם בקשות גירושין רבות מוגשות ביוזמת האישה.

האם מותר לאישה להתגרש מבעלה לפי האסלאם?

לפי ההלכה המוסלמית זכותו של הגבר לגרש את אשתו ולבקש טַלַאק – طلاق אם הוא לא מרוצה מחיי הנישואין, או שאשתו אינה מספקת את צרכיו.

אך, לפי פסוק 229 בפרשת הפרה, סוּרַת אלבַּקַרַה – سورة البقرة – מותר גם לאישה להגיש בקשת גירושין:

"פעמים יוכרז על אישה כמגורשת, ואז יוחלט אם להחזיק בה בהגינות או לשלחה בתום לב. לא ניתנה לכם רשות ליטול מהן דבר אשר נחתם להן, אלא אם כן יחששו השניים כי לא יוכלו לעמוד בחוקים אשר ציווה אללה.  לא יהיה על שניהם עוון אם האישה תפדה את עצמה…(לפי תרגום הקוראן של אורי רובין) -"الطلاق مرتان، فإمساك بمعروف أو تسريح بإحسان ولا يحلُ لكم أن تأخذوا مما أتيتموهن شيئاً إلى أن يخافا ألا يقيما حدود الله فإن خفتم ألا يقيما حدود الله فلا جناح عليهما فيما افتدت به"…"

כלומר, אללה התיר לאישה המוסלמית לבקש להתגרש בתנאי שתפדה את עצמה בכסף, כלומר תפצה את בן זוגה ותחזיר לו את סכום המוהר שנתן לה.

גירושין ביוזמת האישה נקראים בערבית חֻ'לְע – خلع.

 

והנה חזרנו לאלג'יריה:

בשנה החולפת 10,000 נשים אלג'יראיות ביקשו חֻ'לְע.

ומה הסיבה לכך?
סעיף 54 בחוק המשפחה קובע שוויון – מֻסַאוַאה –  مساواة – בין הגבר לאישה, ומאפשר לה לבקש לפרק את קשר הנישואין בעצמה ללא הסכמת בעלה תמורת פיצוי כספי.

עורכת הדין פרידה סי עבדאללה –  فريدة سي عبد الله מאשימה את חוק המשפחה בגלל הקלות – א-סֻהוּלַה – السهولة הבלתי נסבלת של בקשת הגירושין מצד האישה לעומת זו של הגבר.

הליך ה- חֻ'לְע (גירושין ביוזמת האישה) הוא קצר יותר ודורש רק ארבע ישיבות בבית המשפט. אם האישה מסרבת להתפייס אז השופט דן בעיקר בסכום שעל האישה לשלם לבעלה.

לעומת זאת הליך ה- טַלַאק (גירושין ביוזמת הגבר) ארוך יותר, כי על השופט להשתדל לעשות "סולחה"  בין הבעל לאישה –צֻלְח – صلح – לפחות שלושה חודשים.

לטענת העו"ד, מעניק סעיף 54  כוח – קֻוַה – قوة – וביטחון  לאישה הרבה יותר מבעלה, שכן אינה זקוקה כלל להסכמתו, והאצבע שלה "קלה על ההדק".

 

סאמיה – سامية כבת 30 מאלג'יריה מספרת לעיתון מדוע התגרשה מבעלה לאחר עשר שנות נישואין:

היה לנו סיפור אהבה קצר שבעקבותיו התחתנו. מייד לאחר החתונה הוא החל לפגוע בי ולקלל ואחר כך גם להכות אותי. כאשר ביקש ממני להפסיק לעבוד החלטתי לשים לכך קץ, וכדי לקצר הליכים הגשתי בקשה ל-חֻ'לְע – خلع.

 

בקריקטורה נראית האישה המוכה עומדת בגבה לבעלה ואומרת לו: טַלִקְנִי – طلّقني – גרש אותי. והוא עונה לה – בִּכַּם?- بكم – בכמה? כלומר, כמה כסף תתני לי אם אסכים לגרש אותך?

הגבר דורש את הפיצוי הכספי שמגיע לו בגין הגירושין, והאישה לעיתים תעדיף לשלם לו סכום כסף ובלבד שתצליח להשיב לעצמה את חירותה.

 

מה דעתכם?

האם קלות הליכי הגירושין אכן מביאה למקרי גירושין רבים יותר?

ומה המצב אצלנו בישראל?

 

 

למי יש זכות ראשונים בגירושים לפי האסלאם?

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

מלחמת התודעה וההשפעה

מוזמנים

להרצאה אקטואלית

על הלוחמה הפסיכולוגית

ועל "מלחמת ההסברה או ההשפעה" של מדינת ישראל

מתי?

יום שני 22.7.24

בשעה 20:00

 נרשמים ונכנסים לקישור

מחכים לראותכם

עידית ואביעד

מנהלי פודקאסט בנת חלאל על נשים ואנשים במזה"ת

 

דילוג לתוכן