אל תקרא לי שחור
הגזענות של אירופה נחשפת

אל תקרא לי שחור

הקריקטורה השבועית של עידית

אל תקרא לי שחור – הקריקטורה השבועית של עידית

מתוך: אלקֻדְס אלעַרַבִּי – القدس العربي. הקריקטוריסט: מֻחַמַד סַבּאעְנַה – محمّد سباعنة

מלחמת רוסיה אוקראינה חשפה את הפרצוף הגזעני של אירופה.

סטודנטים אפריקאים רבים ממדינות כמו ניגריה, קניה ודרום אפריקה לומדים באוקראינה, שם רמת הלימודים גבוהה, אך ההוצאות נמוכות.

המלחמה הניטשת באוקראינה גרמה להם להימלט מאזור הקרבות לעבר פולין,

אך, מזלם לא שפר עליהם בשל צבע עורם הכהה.

כוחות הביטחון האוקראינים נצפים בקטעי וידאו כשהם מונעים מהאפריקאים לעלות לאוטובוסים ולרכבות שחוצות את הגבול לפולין. לעומתם, בעלי עור לבן מורשים להיכנס.

העיתונאי אַנִיס מַנְצוּר- أنيس منصور כתב: "המשבר הנוכחי חשף את הגזענות האירופאית כלפי האפריקאים. הם באו לאוקראינה כדי לעבוד וללמוד, אך לא מאפשרים להם למצוא מקלט בפולין כמו האוקראינים."

כתב בכיר מערוץ CBS אף הוא עורר זעם כשאמר בשידור: "אוקראינה היא מדינה אירופית מתורבתת ואינה כמו עיראק או אפגניסטאן."

אַחְמַד אלחוּרִי – أحمد الحوري –  עורך ראשי בעיתון האמירותי אלבַּיַאן – البيان הגיב לדבריו בכעס: "מכיוון שעיניהם כחולות ושערם בלונדיני – עֻיוּנֻהֻם זֻרְק וַשַעְרֻהֻם אַשְקַר – לאף אחד אין זכות להרוג אותם, ומכיוון שאוקראינה איננה עיראק או סוריה, זה לא הוגן להרוס אותה. הם אירופאים ומתורבתים – מֻתַחַצִ'רוּן, ולכן יתקבלו בברכה…זאת הגזענות של המערב – עֻנְצֻרִיַת אלעַ'רְבּ" .

אחד הגולשים הערבים הביע את שאט נפשו מהאפליה: "צבע העור שלך – לַוְן בַּשְרַתִכַּ – קובע אם אתה חי או מת, זה דוחה, אבל זה לא מפתיע, אפילו במלחמה, הגזענות מרימה את ראשה המכוער".

האם הדיווחים על גזענות כלפי שחורים במעברי הגבול הם נכונים או מוגזמים?

 

ומה בקריקטורה?

הכותרת: עֻנְצֻרִיַה צִ'דַ אלאַפַארִקַה וַאלעַרַבּ אלפַארִין מִן אוּכְּרַאנְיַא – عنصرية ضد الأفارقة والعرب الفارّين من أوكرانيا – גזענות נגד האפריקאים והערבים שבורחים מאוקראינה.

איש כוחות הביטחון האוקראינים יוצא מן הביוב עם פומפה על ראשו במקום קסדה. שימו לב לסמל של האיחוד האירופי על מכסה הביוב. האיש מסמן "עצור" ואינו מאפשר מעבר.

ליד פתח הביוב יש שלט של האיחוד האירופי שעליו כתוב: אלאַוְלַוִיַה לִלְבִּיצ' – الأولوية للبيض –  עדיפות ללבנים.

לטענת ערבים ואפריקאים הם חווים גילויי גזענות בשל עורם השחור. לא מאפשרים להם לברוח מאוקראינה המופצצת ולהגיע לחוף מבטחים כי אינם לבנים.

יודעים למה הקריקטוריסט השתמש דווקא ב"פומפה"?

 

הידעתם?

לא רק בזמן מלחמה: בִּלַאל- بلال – סטודנט מרוקאי שלומד רפואה באוקראינה מספר שהוא וחבריו ניסו לעבור את הגבול לסלובקיה או לרומניה. הם היו מבועתים מהתקיפות האוויריות והאזעקות. מי שהיה בר מזל הגיע לגבול עם פולין, אך, גם שם לא נתנו לו לעבור. כוחות הביטחון האוקראינים נתנו עדיפות לאזרחים אוקראינים ולמשפחות עם ילדים, ולא איפשרו למרוקאים לעבור. הוא מסכם ואומר: "אנחנו סובלים מגזענות גם בלי מלחמה, שלא לדבר על זמן מלחמה " – נַחְןֻ נֻעַאנִי מִן אלעֻנְצֻרִיַה בִּדוּן חַרְבּ פַמַא בַּאלֻכַּ פִי וַקְת אלחַרְבּ – "نحن نعاني من العنصرية بدون حرب، فما بالك في وقت الحرب.

עידית בר – חוקרת ומרצה על החברה והתרבות הערבית

הרצאות – סדנאות – ייעוץ בין תרבותי

050-6289020

הגזענות של אירופה נחשפת

הרשמה לניוזלטר מבלוג הקריקטורות

תודה על הרשמתך

שתפו...

גלילה לראש העמוד

עוד לא שמעתם?

פודקאסט "בנת חלאל"- ילדה טובה

על נשים ואנשים במזרח התיכון

של עידית בר ואביעד אהרוני

פודקאסט שזכה להמלצה חמה

במוסף 7 לילות של ידיעות אחרונות

נשמח שתצטרפו לפודקאסט

ותדרגו אותו כדי להרחיב את מעגל השומעים והמאזינים שלנו

דילוג לתוכן